گزارش سازمان ملل حاکی از «پیشرفت محدود» در زمینه حمایت از حقوق بشر برای عراقی ها است

دولت عراق مسلماً در یک محیط پیچیده از جمله در چارچوب تشکیل دولت متوقف شده عمل می کند. به روز رسانی در مورد پاسخگویی در عراقکه به طور مشترک توسط ماموریت کمک سازمان ملل در آنجا (یونامی) و دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، OHCHR منتشر شده است.

با این حال، ادامه معافیت از مجازات برای قتل، ناپدید شدن، ربودن و شکنجه فعالان، اقتدار نهادهای دولتی را تضعیف می کند.

انتخابات

بین 1 می 2021 و 15 مه امسال، این گزارش به افزایش خشونت با انگیزه سیاسی در دوره قبل و بعد از انتخابات اشاره می کند.

نویسندگان توضیح می‌دهند که در اکتبر سال گذشته، انتخابات زودهنگام پارلمانی در پی «موج بی‌سابقه تظاهرات‌های سراسر کشور در سال ۲۰۱۹» برگزار شد که با خشونت، زور بیش از حد، آدم‌ربایی، و کشتار هدفمند همراه بود که صدها نفر کشته شدند، و هزاران نفر دچار جراحت می شوند

بر اساس آخرین گزارش های خبری، بزرگترین حزبی که از رای گیری بیرون آمده است، به رهبری رهبر مذهبی شیعه، مقتدی صدر، هنوز نتوانسته دولت ائتلافی جدیدی را تشکیل دهد.

پیشرفت محدود

این به روز رسانی تاکید می کند که در حالی که پیشرفت هایی به خصوص در مورد غرامت قربانیان حاصل شده است، مسئولیت پذیری همچنان محدود است.

از 1 می 2021 تا 30 آوریل، یونامی و OHCHR محکومیت های مربوط به چهار پرونده مربوط به خشونت انجام شده توسط “عناصر مسلح” را مستند کردند.

و اگرچه کمیته حقیقت یاب تأسیس شده توسط دولت عملیاتی است، اما هیچ نتیجه تحقیقی به دست نیاورده یا اطلاعات عمومی در مورد کار خود ارائه نکرده است.

این گزارش نشان می‌دهد که مقامات عراقی «گام‌های محدودی» برای تحقیق در مورد کشتار غیرقانونی و مجروح شدن معترضان، منتقدان و فعالان برداشته‌اند و می‌گویند که «برای شناسایی، دستگیری و محاکمه عاملان این جنایات، از جمله جنایات، باید کارهای بیشتری انجام شود. مسئول سفارش و برنامه ریزی آنها است.

UNAMI/OHCHR به شدت نگران ادامه پیشرفت محدود در جهت پاسخگویی به جنایات ارتکابی علیه معترضان، منتقدان و فعالان است.“، در این گزارش آمده است.

و بسیاری از کسانی که مورد تهدید و خشونت قرار گرفته اند، به دنبال پاسخگویی ناموفق بوده اند.

در همین حال، با محدود ماندن فضای مدنی و ابراز مخالفان در معرض خطر انتقام‌جویی از سوی عناصر مسلح، فضای معافیت از مجازات برای نقض حقوق بشر ایجاد شده است که “اثری دلخراش” بر حقوق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز دارد.

توصیه ها

این به روز رسانی به دولت عراق توصیه کرد که تحقیقات سریع، مستقل و معتبری را در مورد تمامی موارد ادعایی نقض حقوق بشر و سوء استفاده از معترضان، فعالان، روزنامه نگاران و منتقدان انجام دهد.

همچنین باید سخت تر تلاش کند تا اطمینان حاصل شود که قربانیان به راه حل های مؤثری مانند فرآیندهای قضایی و اداری که به نیازهای آنها پاسخ می دهد دسترسی دارند.

همچنین قربانیان باید از دامنه، زمان و پیشرفت رسیدگی و رسیدگی به پرونده خود مطلع شوند.

و دولت باید به قربانیان در طول روند قانونی کمک کند، اقداماتی را برای به حداقل رساندن ناراحتی های آنها، محافظت از حریم خصوصی آنها، و اطمینان از ایمنی آنها – و همچنین خانواده ها و شاهدان آنها از طرف آنها – در برابر ارعاب کمک کند.

پشتیبانی جهانی

جامعه بین المللی نیز باید نقشی را ایفا کند.

این گزارش از برنامه های بودجه و ظرفیت سازی برای پلیس و قوه قضاییه حمایت می کند که باید شامل نظارت ساختاری باشد.

هدف از این کار تضمین این است که نهادها با استانداردهای حقوق بشر بین‌المللی در مورد تحقیقات، پیگرد قانونی و حقوق قربانیان، به‌ویژه در مورد جنایاتی که معترضان، فعالان و منتقدان را هدف قرار می‌دهند، پیروی می‌کنند و در صورت لزوم کمک می‌کنند.

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما