اوکراین دبیرکل سازمان ملل طرح الحاق روسیه را محکوم کرد

او به خبرنگاران در نیویورک گفت: «در این لحظه پرخطر، باید بر وظیفه خود به عنوان دبیرکل برای حمایت از منشور سازمان ملل تأکید کنم.

منشور روشن است. هر گونه الحاق قلمرو یک کشور توسط دولت دیگر که در نتیجه تهدید یا استفاده از زور ایجاد می شود نقض اصول منشور ملل متحد و قوانین بین المللی است

مسئولیت احترام گذاشتن

دبیرکل سازمان ملل پس از آن صحبت کرد که کرملین اعلام کرد که مراسمی در روز جمعه در مسکو برگزار خواهد شد تا به طور رسمی روند الحاق مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژژیا را آغاز کند.

این تحول در پی به اصطلاح همه پرسی اخیر است که در آن ساکنان این مناطق در یک فرآیند رأی گیری شرکت کردند – که رئیس امور سیاسی سازمان ملل روز سه شنبه گفت نمی تواند قانونی تلقی شود – در مورد اینکه آیا آنها می خواهند بخشی از فدراسیون روسیه شوند یا خیر.

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که روسیه به عنوان یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت “مسئولیت خاصی” در قبال دارد. به منشور ملل متحد احترام بگذارید.

هر تصمیمی برای ادامه الحاق مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژژیا در اوکراین خواهد بود. ارزش قانونی ندارد و سزاوار محکومیت است،” او گفت.

بر خلاف نظم بین المللی

وی افزود: این اقدام «نمی‌تواند با چارچوب حقوقی بین‌المللی مطابقت داشته باشد و «در برابر هر چیزی که جامعه بین‌المللی قرار است از آن حمایت کند، می‌ایستد.»

این امر اهداف و اصول سازمان ملل را نادیده می گیرد. تشدید خطرناکی است. در دنیای مدرن جایی ندارد. نباید آن را پذیرفت

آقای گوترش بر تعهد بی چون و چرای سازمان ملل به حاکمیت، وحدت، استقلال و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد.

صلح در خطر

وی گفت: «به اصطلاح رفراندوم» – که در جریان درگیری‌های مسلحانه فعال، در مناطق اشغالی و خارج از چارچوب قانونی و قانون اساسی اوکراین انجام می‌شود- را نمی‌توان بیان واقعی اراده مردم نامید.

هر تصمیمی از سوی روسیه برای پیشبرد این امر انجام خواهد شد چشم انداز صلح را بیشتر به خطر می اندازد. این تأثیرات شگرف بر اقتصاد جهانی، به ویژه کشورهای در حال توسعه را طولانی تر می کند و مانع از توانایی ما برای ارائه کمک های نجات دهنده در سراسر اوکراین و فراتر از آن خواهد شد.»

«زمان آن رسیده است که از لبه پرتگاه عقب نشینی کنیم. اکنون بیش از هر زمان دیگری باید با هم کار کنیمپایان دادن به این جنگ ویرانگر و بی معنی الفمنشور ملل متحد و قوانین بین‌المللی را رعایت کنید.»

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما