کشف یک سیاره کودک در حال شکل گیری

فرارو- به گفته ستاره شناسان و اخترفیزیکدانان، سیارات در قرص های پیش سیاره ای، یعنی حلقه هایی از غبار و گازی که ستاره های جوان و تازه متولد شده را احاطه کرده اند، می شوند. صدها مورد از این دیسک‌ها در سراسر جهان کشف شده است، مشاهدات تولد و شکل‌گیری سیاره‌ها در این محیط‌ها آسیب‌پذیر است.

به گزارش فرارو به نقل از rahnamato، ستاره شناسان در مرکز اخترفیزیک هاروارد و اسمیتسونیان (CfA) روش جدید برای شناسایی این سیارات تازه متولد شده ابداع کرده اند. با استفاده از این روش جدید، آن‌ها شواهدی از یک سیاره کوچک نپتون یا زحل مانندی که در یک دیسک پنهان شده بود، کشف کردند.

فنگ لنگ، محقق فوق دکتری در مرکز اخترفیزیک که این مطالعه جدید را رهبری کرد، می‌گوید: «تشخیص مستقیم سیارات جوان بسیار چالش برانگیز است و تنها در یک یا دو مورد موفق بوده است. سیارات همیشه برای ما کم نور هستند، زیرا در لایه‌های ضخیم گاز و غبار قرار گرفته اند.»

وی می‌افزاید: «در چند سال گذشته، ساختارهای زیادی را دیده‌اند که بر روی دیسک‌ها ظاهر می‌شوند و فکر می‌کنند که از وجود یک سیاره است، اما ممکن است از چیز دیگری نیز باشد. ما به تکنیکهای برای بررسی و پشتیبانی از وجود یک سیاره نیاز داریم.»

لانگ تصمیم گرفت برای مطالعه خود یک دیسک پیش سیاره‌های معروف به LkCa ۱۵ را دوباره بررسی کند. این قرص در فاصله ۵۱۸ سال نوری از ما قرار دارد و در صورت فلکی ثور قرار دارد.

پیش از این، بزرگ شواهدی مبنی بر تشکیل سیاره در دیسک با استفاده از مشاهدات رصدخانه ALMA گزارش کرده بودند. لانگ پس از بررسی داده‌های جدید ALMA با مشاهده بالا در LkCa ۱۵ که در سال ۲۰۱۹ به دست آمد، دو ویژگی ضعیف را کشف کرد که قبلاً شناسایی نشده بود.

در 42 واحد از ستاره – یا 42 برابر فاصله زمین از خورشید – لنگ یک حلقه غبارآلود با دو دسته از نمای بزرگ و درخشان از موادی که به دور آن می‌چرخند. این ماده به شکل یک توده کوچک و یک قوس بزرگتر بود که ۱۲۰ درجه از هم جدا بودند. لانگ برای اینکه بفهمد چه چیزی باعث تجمع این مواد می شود، آن را با مدل های جدید کامپیوتری خود بررسی می کند. او متوجه شد که اندازه و مکان آن‌ها با مدل حضور یک سیاره مطابقت دارد.

لنگ می‌گوید: «این قوس و توده حدود ۱۲۰ درجه از هم جدا می‌شوند. این درجه از جدایی از نظر ریاضی مهم است.» لنگ توضیح می‌دهد: «ما می‌بینیم که این ماده نه تنها آزادانه در اطراف شناور است، بلکه پایدار نیز هست.

بر این اساس ما می‌توانیم حضور سیاره کوچکی را تشخیص دهیم که علت این تجمع غبار است. بر اساس نتایج، این سیاره تقریباً به اندازه نپتون یا زحل است که حدود یک تا سه میلیون سال دارد.» نتایج این مطالعه در ۱۴ سپتامبر در نشریه The Astrophysical Journal Letters به ​​چاپ رسیده است.

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاه