نظر آیا تورم بالا تمام شده است؟ بستگی داره از کی بپرسی

اجازه دهید با یک تصویر شروع کنم، که به چارچوب بحثی که می خواهم توضیح دهم کمک کند. تورم رسمی قیمت مصرف‌کننده که در شش ماه گذشته اندازه‌گیری شد اما از ابتدای دولت بایدن به نرخ سالانه تبدیل شد:

چرا شش ماه؟ این یک سازش است. اعداد ماهانه بیش از حد پر سر و صدا هستند: تورم رسمی در ماه دسامبر در واقع منفی بود، اما همه آن را یک ریزش می دانند. از سوی دیگر، در حالی که گزارش‌های خبری اغلب به تغییرات قیمت نسبت به سال گذشته اشاره می‌کنند، به نظر می‌رسد این اعداد بسیار از اقتصاد در حال تغییر بسیار عقب هستند.

بنابراین، در مورد آن بحث: در اوایل سال 2021 برخی از اقتصاددانان، مشهورترین آنها لری سامرز، هشدار دادند که بسته هزینه های کلان دولت بایدن به شدت تورم زا خواهد بود. دیگران – از جمله من متأسفانه – این خطر را کم اهمیت جلوه دادند. و با افزایش سرعت تورم در طول سال 2021، ما در ابتدا استدلال کردیم که بخش بزرگی از داستان شامل عوامل “گذرا” است، مانند کمبود ظرفیت حمل و نقل در حالی که جهان از اثرات اقتصادی همه‌گیری کووید-19 بهبود می‌یابد، و آن تورم. به زودی معکوس می شود

اما تورم همچنان در حال افزایش است. ثابت شد که تیم گذرا اشتباه کرده است، و من هم به همان اندازه اعتراف کردم.

با این حال، در آن مرحله، بحث تغییر کرد. تورم بالا اتفاق افتاده بود، اما کاهش دوباره آن چقدر سخت خواهد بود؟ باز هم اقتصاددانان طرف گرفتند.

یک طرف – آن را رکود تورمی تیمی نامید – استدلال کرد که برای بازگرداندن ثبات قیمت‌ها سال‌ها درد و بیکاری بالا نیاز است، چیزی که پس از تورم بالای دهه 1970 اتفاق افتاد.

طرف مقابل، که آن را Team Soft Landing نامید، استدلال کرد که وضعیت این بار بسیار متفاوت است. دیدگاه مرسوم در میان اقتصاددانان این است که کاهش تورم در دهه 1980 بسیار سخت بود، زیرا تورم بالا در انتظارات ریشه دوانده بود و شرکت ها قیمت ها و دستمزدها را بر اساس این باور که تورم برای آینده قابل پیش بینی در حدود 10 درصد باقی می ماند، تعیین می کردند. با این حال، در اواسط سال 2022، هم بررسی‌ها و هم قیمت‌ها در بازارهای مالی انتظار گسترده‌ای را نشان داد که تورم به زودی به سطح عادی بازخواهد گشت. در اینجا نموداری است که تابستان گذشته در خبرنامه خود قرار دادم:

بنابراین تیم سافت لندینگ استدلال کرد که کاهش تورم در واقع چندان دشوار نخواهد بود و نیازی به افزایش شدید بیکاری ندارد.

خوب، همانطور که از اولین تصویر در این خبرنامه می بینید، تورم رسمی در اواسط سال 2022 تغییر کرد و حتی سریعتر از افزایش آن کاهش یافت. قابل ذکر است که این امر حداقل تا کنون بدون افزایش چشمگیر بیکاری اتفاق افتاده است.

این خبر خوب منجر به تغییر نقش بزرگی در نحوه صحبت اقتصاددانان در مورد وضعیت شده است. در این مرحله، بدبینان استدلال می کنند که کاهش سریع تورم، به جای کاهش اساسی در فشارهای تورمی، منعکس کننده عوامل گذرا است. و اگر منصف باشیم، اعداد تورم اخیر تا حدی به دلیل رویدادهای یکباره که احتمالاً ادامه پیدا نخواهند کرد، مانند کاهش قیمت بنزین و افت قیمت خودروهای دست دوم کاهش یافته است.

از سوی دیگر، یک عامل بزرگ در داده‌های تورم اخیر، نرخ بالای افزایش در هزینه رسمی سرپناه بوده است که به نوبه خود عمدتاً منعکس کننده نرخ اجاره است. اما این معیار رسمی تقریباً یک سال از اجاره بها پرداخت شده توسط مستاجران جدید عقب است – که در سال های 2021-2022 افزایش یافت اما در ماه های اخیر کاهش یافته است.

بنابراین این ما را به چه نتیجه ای میرساند؟ من می توانم بگویم که این عوامل موقتی مختلف کم و بیش یک شستشو هستند و تورم اساسی واقعاً بسیار کاهش یافته است. افزایش تورم ممکن است به طور کامل پشت سر ما نباشد، اما دلیل خوبی برای این باور وجود دارد که می‌توانیم ثبات قیمت‌ها را بدون دردسر اقتصادی عظیم بازیابی کنیم.

اما بعد من این را می گویم، اینطور نیست؟

برای اینکه بخواهیم در اینجا کمی متا را دریافت کنیم، یکی از جنبه‌های نگران‌کننده بحث‌های اقتصادی اخیر، ثبات مواضع بسیاری از اقتصاددانان علیرغم تغییرات سریع در وضعیت اقتصادی بوده است: خوش‌بین‌ها همیشه خوش‌بین هستند، بدبین‌ها همیشه بدبین هستند. و باید اعتراف کنم که من شخصاً بخشی از این الگو هستم.

با توجه به تمایل به انتخاب داده‌هایی که تعصبات فرد را تقویت می‌کند، در مورد استفاده از معیارهای تورم «صنعتی» که سعی در حذف داده‌هایی که ممکن است گمراه‌کننده باشند، عصبی شده‌ام. آیا می‌توانیم به مردم، از جمله من، اعتماد کنیم که اقداماتی را که دوست دارند انتخاب نکنند؟

برای مدتی فکر می‌کردم که می‌توانم با تمرکز بر رشد دستمزدها، که معیاری کلی از داغ بودن اقتصاد است، از این موضوع جلوگیری کنم. اما این رویکرد مشکلاتی نیز دارد. برای یک چیز، دیوانگی اقتصاد پس از همه گیری، ترکیب مشاغل با دستمزد بالا و پایین را تغییر داده است و میانگین ها را مخدوش کرده است.

فراتر از آن (اگرچه احتمالاً مرتبط است)، اخیراً اداره آمار کار در برآوردهای گذشته تجدید نظرهای بزرگی انجام داده است – به اندازه ای بزرگ که باعث ایجاد تغییرات بزرگ در روایت شود. در اینجا تغییر سه ماهه در میانگین درآمد ساعتی، همانطور که در سه انتشار اطلاعات متوالی گزارش شده است، آمده است:

به نظر می رسید که انتشار ماه نوامبر (خط آبی) الگویی واضح از کاهش تورم را نشان می داد. آری سپس، در ماه دسامبر، BLS نه تنها یک عدد دستمزد بالاتر را منتشر کرد، بلکه اعداد قدیمی‌تر را نیز اصلاح کرد، به طوری که به نظر می‌رسد مسیر جدید (خط نارنجی) نشان می‌دهد که تورم بدتر می‌شود. ارغ! و سپس، در ژانویه، دوباره اعداد را اصلاح کرد – خط خاکستری – و مسیر تورم دوباره بهتر به نظر می رسید. ام…

بنابراین امروز صبح را صرف این کردم که زیاد قهوه ننوشم و منتظر انتشار شاخص هزینه اشتغال بودم، که سعی می‌کند تغییرات در ترکیب شغل را اصلاح کند و احتمالاً بهترین معیاری است که ما برای فشار دستمزد داریم. و خوب بود

این نشان می‌دهد که دستمزدها و حقوق کلی با نرخ 4 درصد افزایش می‌یابد که فقط کمی بالاتر از زمان قبل از همه‌گیری بود. با فرو رفتن در جزئیات، همه چیز کمی بهتر به نظر می رسد. به عنوان مایک کونکزال، یکی از اعضای اصلی تیم Soft Landing، آن را قرار دهید: “فدرال رزرو بهانه خود را برای رکود از دست داده است.”

بدون شک این بحث ادامه خواهد داشت، همانطور که بحث های اقتصادی تمایل دارد. اما من فکر می‌کنم به نقطه‌ای نزدیک می‌شویم که Team Stagflation باید کاری را انجام دهد که Team Transitory چندی پیش انجام داد: بپذیرید که اشتباه کرده‌اند و سعی کنید دلیل آن را بفهمید.


“در اینجا دلیلی است که لری سامرز می خواهد 10 میلیون نفر شغل خود را از دست بدهند.” (تیتر من نیست.)

یکی دیگر از اعضای تیم رکود تورمی، محمد الاریان، اصرار دارد که تورم 4 درصد “چسبنده” خواهد بود.

تیم فرود نرم: مورد مفصل.

اولیویه بلانچارد – که تورم را درست می خواند – فکر می کند سامرز در مورد نرخ های بهره آتی اشتباه می کند.از اینکه مشترک هستید متشکرم

نسخه های گذشته خبرنامه را اینجا بخوانید.

اگر از مطالبی که می خوانید لذت می برید، لطفاً آن را به دیگران توصیه کنید. آنها می توانند در اینجا ثبت نام کنند. همه خبرنامه های مختص مشترکین ما را اینجا مرور کنید.

بازخورد دارید؟ برای من یادداشتی به آدرس [email protected] بفرستید.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما