معاون دبیرکل سازمان ملل به طالبان یادآور شد اسلام زنان را از تحصیل منع نمی کند

وی که همراه با سیما باهوس، رئیس زنان سازمان ملل متحد و سایر مقامات ارشد سفر می کرد، به خبرنگاران گفت که به رهبران طالبان اطلاع داده است که جامعه ای مبتنی بر طرد و سرکوب هرگز نمی تواند شکوفا شود.

هدف اول این دیدار بر “همبستگی و اهمیت حقوق زنان… با نگاه به آموزش، متوسطه و عالی” متمرکز بود.

“خطر مضاعف”

معاون دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که عدم تبعیض امری حیاتی است و زمانی که حقوق زنان نادیده گرفته شود، نمی توان به صلح پایدار دست یافت.

او روز چهارشنبه به خبرنگاران در نیویورک گفت، هنگامی که مستقیماً با رهبران بنیادگرای طالبان در مورد اصول بشردوستانه صحبت می کرد، به آنها یادآوری کرد که آنها در حال “پاک کردن” زنان از محل کار هستند.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد با جلب توجه به تأثیرات آنها در زمینه های پزشکی و آموزشی، بر ضرورت فشار دادن این موضوع به “محدودیت ها” تاکید کرد.

علاوه بر این، خراب شدن فضاهای بشردوستانه “خطر مضاعف” را تشکیل می دهد زیرا بر حقوق زنان تأثیر می گذارد و به قیمت جان انسان ها تمام می شود.

فشار دادن محدودیت ها

با این حال، او اذعان کرد، “این یک فراخوان سخت” برای نجات زندگی و حفظ حقوق زنان و کودکان است.

“[There is] یک تنش دشوار و یک خط بسیار ظریف برای پیمایش، در حالی که ما این کار را انجام می دهیم، اما ما بهترین تلاش خود را کردیم.» خانم محمد گفت.

زمانی که طالبان گفت که حقوق زنان و دختران را در زمان مناسب باز می گرداند، او این سوال را مطرح کرد که آیا بازه زمانی واقعی آنها به 10، 20 یا 50 سال مربوط می شود.

بیایید یک جدول زمانی داشته باشیم. بیایید در این مورد بسیار دقیق باشیم.» او فشار داد. او افزود، آنها اشاره کرده بودند که به زودی خواهد بود.

بازدیدهای مشورتی

هیأت سازمان ملل همچنین در ترکیه، اندونزی، برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس – از جمله عربستان سعودی – قزاقستان، بریتانیا، و در اتحادیه اروپا جلساتی در رابطه با بحران افغانستان برگزار کرد.

او با توصیف این سفر به عنوان «رویکرد کل جامعه، دولت»، اظهار داشت که «جامعه بین‌المللی باید این واکنش واحد را داشته باشد».

در کابل، پایتخت، او گفت که زنان از او خواسته‌اند که “اول با ما ملاقات کند و نه آخرین، بنابراین شما واقعاً می‌شنوید که چه می‌خواهیم بگوییم”.

آنها با رئیس جمهور پیشین حامد کرزی، نخست وزیر پیشین عبدالله عبدالله و تعدادی از مقامات بلندپایه و همچنین با زنان سازمان های غیردولتی، کارمندان سازمان ملل و جوانانی که با زنان سازمان ملل کار می کردند، ملاقات هایی داشتند.

خانم محمد به تفصیل جلسات خود را در مرکز طالبان در قندهار و هرات، جایی که طالبان از عدم اعطای اعتبار لازم برای اصلاحات شکایت کردند.

ما به آنها یادآوری کردیم که حتی در مواردی که از حقوق صحبت می کردند، احکامی که برای حمایت از زنان صادر کرده بودند، از یک طرف حقوق می دادند و از طرف دیگر می گرفتند و این قابل قبول نبود.

زنان و کودکان بیشترین آسیب را از بحران انسانی در افغانستان متحمل شده اند.

زنان و کودکان بیشترین آسیب را از بحران انسانی در افغانستان متحمل شده اند.

پرچم های قرمز

برای سازمان ملل، او گفت که هدف طالبان از ایجاد محیطی است که از زنان محافظت کند – مانند ساختارهای آموزش و برنامه درسی. کار و حجاب – «همه پرچم قرمزهایی هستند که باید به آنها نگاه کنیم و ببینیم که همه حقوق زنان و کودکان را به طور کامل از دست نمی دهیم».

در حالی که هیچ سابقه ای از لغو هیچ فرمانی توسط طالبان وجود ندارد، این مقام ارشد سازمان ملل گفت که “آنچه ما دیده ایم” معافیت هایی است که اگر به فشار ادامه دهیم، “فرمان ها را تا حدی کاهش می دهیم که زنان و دختران را بازگردانیم”. به محل کار».

او یادآور شد که مارتین گریفیتس هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در حال حاضر در آنجا حضور دارد و از سال گذشته بر اساس فعالیت های بشردوستانه در حال انجام است.

وی گفت: “امیدوارم این سفر به تقویت خواسته های ما برای لغو این ممنوعیت ها کمک کرده باشد و مطالبات حقوق زنان و حقوق دختران را تقویت کند.”

بدون «تعجب یک‌طرفه»

خانم محمد گفت که تعامل بیشتر مورد نیاز است، زیرا هیچ «تعجب یک‌طرفه» وجود ندارد و افزود که باید فضایی برای متحد کردن جامعه بین‌المللی ایجاد شود.

معاون دبیرکل که خود مسلمان است، از کشورهای اسلامی و همسایه خواست که “موضع بسیار بیشتری اتخاذ کنند”.

او گفت: «هر بار که به یکی از این کشورهای مسلمان رفتم، آنها این واقعیت را تقویت کردند که اسلام زنان را از تحصیل یا کار در محل کار منع نکرده است».

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد که خواستار حمایت هماهنگ بین‌المللی شد، گفت: «آنها همسایه هستند، آنها درگیر هستند».

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما