قهر همیشگی گزارشگر معروف با شبکه های اجتماعی

کد خبر : 1858423 |
19 آذر 1401 ساعت 16:33 |
43.1K بازدید |

11
دیدگاه

با محمد سیانکی گزارشگر پرکار این روزهای تلویزیون؛

وقتی از شخصی است که به فوتبال ما خدمت کرده است، تشکر می کنم و یک هموطن، من را مورد هجمه قرار می دهم، پس چه بهتر که اصلا در فضای مجازی نباشم.

قهر همیشگی گزارشگر معروف با شبکه های اجتماعی

به گزارش ورزش سه، محمد سیانکی، گزارشگر باتجربه فوتبال ایران، که به عنوان مربی در فوتبال پایه نیز فعالیت می‌کند، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ما، درباره گزارش رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و همچنین شرایط پایه فوتبال در ایران صحبت کرد.

او که پنجشنبه شب، در یک برنامه تلویزیونی از حاشیه‌هایی که بعد از تشکر از دراگان اسکوچیچ، برایش ایجاد شده بود، صحبت کرد، در این گفت‌وگو، با جزئیات بیشتر دلیل انتشار این پست و اتفاقات بعد از آن صحبت کردن و انتقاداتی را نیز کرد. نسبت به حضور کارلوس کی‌روش روی نیمکت تیم ملی به زبان آورد.

* گزارش‌های بازی‌های جام جهانی برای شما چطور پیش می‌رود؟
فکر می‌کنم جام جهانی ۲۰۲۲، نقطه عطف کار من بود و از لطف خدا ممنونم که این توان را به من دادم. من سال‌های گذشته هم حضور داشتم، اما گزارش‌هایم کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت، اما بیشتر به من اعتماد می‌کردم و به لطف خدا و با زحماتی که در این سال‌ها کشیدم و لطف مردم، با وجود کم و کاستی‌هایی که وجود دارد، باز هم بیشتر داشت. با این اتفاق، بعد از حدود سه دهه کار در صداوسیما، خودم را در شروع کار می‌بینم. این مسابقات یک شروع و هیجان دوباره بود و امیدوارم در ادامه راه هم بتوانم با همین پتانسیل و شرایط و چه بسا بهتر، ادامه بدهم.

* تا الان چند گزارش در جام جهانی داشته اید؟
به لطف خدا و توجهی که مدیران شبکه به من دارند، دیشب ششمین گزارشم را انجام دادم.

* در مسابقات باقی مانده هم گزارش می دهد؟
من تابع تصمیمات مدیرانم هستم اگر خوشحال شوم و اگر هم نبودم، مهم این است که یک تیم کار می‌کنند، همه، از مدیر شبکه تا کوچک‌ترین عضوی که شاید من باشم، دست به دست هم بدهم که با پخش این بازی‌ها، مخاطبان را جلب کند. من مهم نیستم و رضایت مردم است که انشالله این اتفاق افتاده باشد.

* در بین شش بازی که گزارش کرده، کدام بازی برای جذاب تر بوده است؟
شاید عجیب باشد که بگویم بازی اروگوئه و غنا برای خودم جذاب‌ترین بازی بود. این بازی یک پیش‌زمینه‌ای از جام جهانی قبلی داشت و در حین بازی هم اتفاقاتی رخ داد و در شرایطی که اروگوئه خودش را در مرحله بعد می‌دید، در بازی همزمان کره به پرتغال گل زد و از طرفی داور برای اروگوئه پنالتی نگرفت و از ویدیوی استفاده کرد. نکرد. شاید بازی‌های دیگر، حواشی بیشتر باشد، اما همه این اتفاقات غیرمنتظره، برای کسانی هستند که فوتبال را دنبال می‌کنم، نکات جالبی داشت.

* می‌خواهم به برنامه‌های برگردیم که شما در بخشی از صحبت‌هایتان، درباره پستی که برای تشکر از اسکوچیچ در فضای مجازی منتشر کردید و اتفاقاتی که پس از آن رخ داد، صحبت کردید. در این باره بیشتر توضیح دهید.
من عموماً فعالیت‌های خیلی کمی داشتم و اگر هم پستی می‌گذاشتم، فوتبالی و مربوط به گزارش‌هایم بود و معمولاً در مورد بحث‌هایی که به من مرتبط نبود، نمی‌کردم و برای نشان دادن خودم، دست به هر کاری نمی‌زدم. من کار مربیگری می‌کنم و می‌دانم که چقدر سخت است و چقدر عشق و علاقه می‌خواهد. وقتی آقای اسکوچیچ فوتبال ما را وارد کرد، من سبک فوتبال را دنبال می‌کردم. ایشان به هر تیمی رفتند، موفق شدند و من یادم نمی‌آید که حاشیه‌هایی برای فوتبال ما ایجاد کرده‌اند. در کمال ناامیدی و پس از آن ویلموتس، آن اتفاقات را رقم زد، آقای اسکوچیچ به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شدند و همه اینها را انتخاب کردند و انتخاب کردند؟ اما آقای اسکوچیچ در عمل ثابت کرد که اینطور نیست. اولین بازی دوستانه تیم ملی با آقای اسکوچیچ، با بوسنی بود و با آن تعداد ستاره در کشور بوسنی، تیم ما بازی را ۲-۰ برد و خود من هم گزارشگر بازی بودم. من همانجا متوجه شدم که تیم ایران، یک تیم واقعی هستم و می‌توانیم امیدوار باشیم. ما از آن گروه به سلامت به مرحله بعد رفتیم و در گروه بعد، با قدرت ظاهر شدیم. در بازی با کره در ورزشگاه آزادی، چند توپ به تیر دروازه این تیم زدیم و با وجود این بازی ۱-۱ شد اما حریف را فشار گذاشتیم. هیچ وقت کره تا این حد مقابل ما تحقیری نشده بود. با همه این اتفاقات، به یک‌باره مدیران، آقای اسکوچیچ را کنار گذاشتند. من اعتقاد دارم حتی اگر می‌خواهم به هر دلیلی آقای اسکوچیچ را کنار بگذارند، باید یک جلسه تودیع و تشکر برگزار کنند و سپس آقای کی‌روش را می‌آورند.

* و پس از برکناری اسکوچیچ یک پست منتشر کرد و به شما فحاشی شد؟
من بعد از برکناری ایشان یک پست گذاشتند و بابت خدمتی که به فوتبال ما و تیم ملی ما کردند و ما را به جام جهانی بردند، تشکر کردم. به خاطر همین پست هجمه‌ای به من وارد شد که مجبور شدم پستم را پاک کنم و صفحه‌ام را ببندم. زمانی که به عنوان یک شهروند، نه یک گزارشگر یا مجری، از یک شخصی که به فوتبال ما خدمت کرده‌اید، تشکر می‌کنم و هموطن من، من را مورد هجمه قرار می‌دهم، پس چه بهتر که در فضای مجازی نباشم. وظیفه من بود که از آقای اسکوچیچ تشکر کنم و انشاالله هر جا که هستند، موفق باشند. من دیشب هم کمتر از این بابت خوشحال شدم که کرواسی پیروز شد و آقای اسکوچیچ و … خوشحال شدند. چرا که واقعاً برخی از کروات‌ها به فوتبال ما خدمت می‌کنند و تأثیر می‌گذارند، از جمله آقای برانکو. ما نباید این مسائل را فراموش کنیم. هنوز که هنوز است بازیهای خوب تیم ملی و پرسپولیس با برانکو در ذهن ما هست. من از این بابت خوشحال شدم و امیدوارم کمی خیال این عزیزان آسوده باشد.

* فکر می‌کنید دلیل این فحاشی‌هاست که با هر مسئله‌ای در فوتبال ما رخ دهد، چیست؟
نکته اول در این زمینه، باید تعداد قلیلی را که در فضای مجازی حضور دارند، ملاک قرار بدهیم. اگر برای مثال به خاطر یک پست، هزار نفر یا حتی صد هزار نفر، ناسزا می‌گویند، ما نباید آن تعداد را ملاک قرار دهیم و این رفتار را به 80 میلیون ایرانی نسبت بدهیم. آدم‌های مجازی، برای فضای مجازی هستند و باید همان جا رهایشان کرد. ما در فضای واقعی زندگی می‌کنیم و من و شما در فضای واقعی با هم صحبت می‌کنیم و اگر من حرف نادرستی بزنم، شما پاسخی دارید. اما در مورد آدم‌هایی که در فضای مجازی چنین رفتاری دارند، من فکر می‌کنم یک عقیده یا کینه در وجود آنهاست و می‌خواهند با فحاشی را درک کنند و باید به حال خود رهایشان کنند. درست است که در فضای واقعی هم در طول روز ممکن است دعوا ببينيم اما عموما همه مردمی که با هم دعوا نمی‌کنند و فحش نمی‌دهند. من فکر می کنم نباید خیلی مهم باشد. هر چند که من روی این موضوع، حساس شده بودم.

* شما از اسکوچیچ تمجید کردید. با این شرایط فکر می‌کنید اگر آنها در جام جهانی روی نیمکت ایران حضور داشتند، چه نتایجی رقم می‌خورد؟
مشکل ما از همانجایی شروع شد که چند بازیکن ملی پوش ما، حاشیه‌هایی به راه انداختند. این بازیکنان اگر دلسوز تیم ملی بودند، حتی اگر آقای اسکوچیچ مدیر ضعیفی بود، سعی می‌کردند به عنوان آدم‌های باتجربه و لژیونر، جو را آرام کنند و حواشی را به راه بیاورند. باید در نظر بگیریم که آقای برانکو در پرسپولیس موفق شد که بازیکنان حاشیه‌دار را با این که در کنار آنها باید داشته باشند، گذاشتند و پس از آن به پایان رسید و نتیجه گرفت. حتی آقای فرهاد مجیدی هم همین کار را کرد و بازیکنانی را که فکر می‌کردند، باشگاه بزرگتر هستند و با جدایی آنها، تیم به مشکل می‌خورد، کنار گذاشت. من فکر می کنم اگر آقای اسکوچیچ که بسیار هم متواضع بود، در مقابل این تعداد اندک، نقش آفرینی می‌کرد و آنها را کنار می‌گذاشت، نتیجه بد رقمی نمی‌خورد. ما حتی با بازیکنان 23 ساله و بدون آن چند بازیکن حاشیه ساز هم شش گل از انگلیس نمی‌خورد و در مقابل آمریکا بهتر بازی می‌کردیم.

* در واقع شما فکر می کنید حضور آقای کیروش در تیم ملی، اشتباه بود؟
من احترام زیادی برای آقای کی‌روش قائل هستم. علی‌رغم که در بازگشت به ایران، خودبزرگ‌بینی کمتری داشت و یک مدیر خوب بود اما به عنوان عملکرد عملکرد خوبی نداشت. تیم‌ها اصولاً به سمت مربی‌هایی می‌روند که کارنامه خوبی از جا گذاشتن داشته باشند. همین الان در جام جهانی تیته باخت و استعفا داد، انریکه را کنار گذاشتند، مربی غنا و کره جنوبی به دلیل عدم نتیجه‌گیری کنار رفتند اما آقای کی‌روش در شرایطی که با کلمبیا و مصر با آن میزان ستاره، در انتخاب جام جهانی موفق نبود، به تیم ملی ایران آمد. چه فکری پشت این موضوع بود که ما به سراغشان برویم؟ ما حداقل می‌توانستیم به یک مربی کارنامه‌دار برویم که در یک سال اخیر کاری انجام داده است. به هر حال من نباید پاسخگو باشم و فقط سوالاتی که در ذهنم هست، مطرح می کنم و فکر نمی کنم تا زمانی که زنده هستم، جوابی برای این سوالات پیدا کنم.

* صحبت‌هایتان گفتید که شما هم کار مربیگری می‌کنید.
بله؛ البته که من هرگز خودم را مربی نمیدانم. من مدرک A آسیا را دارم اما این مدارک، ملاک مربی بودن محل. مربی جایگاه بسیار بالایی دارد و باید در جامعه نقش تربیتی داشته باشد. من هنوز ایرادات زیادی دارم اما با توجه به سال‌ها حضورم در این عرصه به عنوان بازیکن و گزارشگر، دیدم که پتانسیل این کار را دارم و در حال حاضر هم با بچه‌ها کار می‌کنم و تمام تلاشم را می‌کنم که به آنها توجه کنند که در جامعه، آدم های خوبی باشند. در بزرگان شما فقط باید مدیریت کنید اما در پایه‌ها، باید نقش تربیتی باشی و آموزش فنی، اخلاقی و رفتاری بدهی و بازیکن را رصد کنید. مربی‌هایی که در دنیا در پایه فوتبال کار می‌کنند، معلم هستند تا مربی‌. شما اگر فیلم‌های داخل زمین و روی سکوها، در یک بازی حساس در رده نونهالان را ببینید، به عمق فاجعه پی‌برید و دیگر تعجب نمی‌کنید که در ورزشگاه‌های بزرگ، آن میزان ناسزا شنیده می‌شود. ما اول پایه و بنای فوتبال را درست کنیم. ما در بحث فنی در فوتبال مشکلات زیادی داریم و با عرض معذرت، تا دلتان بخواهد، مربیان کاسب و بی سواد داریم و مربیانی داریم که بچه‌های مردم را استثمار می‌کنند، نه امکاناتی دارند و نه برایشان مهم است که از نظر اخلاقی کاری کنند. زمانی که فوتبال پایه ما درست نیست، هیچ عصری در زمین و روی سکوها نیست، اتفاقی چیزی که در حال حاضر رخ می دهد، بیفتد. من همین الان می‌گویم که فوتبال ما به خودش رسیده است و بعد از آن می‌توان دید که چه مشکلاتی در رقابت‌های بین‌المللی، می‌بینید.

* با وجود همه این صحبت‌ها، ادامه به فوتبال پایه، بهایی داده نمی‌شود.
از بزرگان فوتبال ما که در تیم‌های بازی خیلی می‌کنند و کاپیتان می‌شوند، مصاحبه‌های متعددی در زمینه‌های مختلف داشته‌اند اما آرزو می‌کنم به دل من می‌مانم که یک شخصیت بزرگ، درباره مشکلات فوتبال پایه صحبت می‌کند و می‌گوید آقای مدیر، چرا رده‌های پایین تا این حد سن. مشکل دارد؟ چرا فقط به این فکر می کنم که آیا هر سال n افزایش پیدا می کند اما مربیان پایه همان باشگاه، باید ماهی دو میلیون و همان را هم نمی دهند؟ شما تا به حال چنین مصاحبه‌هایی دیده‌اید؟ هیچ بازیکنی درباره مشکلات فوتبال پایه باشگاه خودش نمی‌کند چون از قراردادش کسر می‌شود. بهترین حالت سکوت؛ سکوت کند و به فکر سرمایه ای خودش باشد.

* حرف پایانی؟

الان برخی فکر می کنند با VAR، تمام مشکلات فوتبال ما حل می شود. به خدا که با VAR حاشیه‌ها بیشتر هم خواهد شد. همه مربیان می‌گویند با کمک داور ویدئویی، ما قهرمان می‌شویم؛ شما را قوی کنید و دانش‌تان را بالا ببرید و چهار مسابقه فوتبال را ببینید. من قول می‌دهم مربیان لیگ دسته یک ما، ده‌درصد مسابقات جام جهانی را هم تماشا کردند، در صورتی که این‌ها کلاس‌های آموزشی هستند و من شاگردانم را وادار می‌کنم که این بازی‌ها را می‌بینند و از آنها امتحان می‌گیرند.

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاه