سربازان عفو ​​شده عاج پس از ماه ها بازداشت در مالی به خانه می رسند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور: اصلاح شده:

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فرانسه در فرودگاه، چهل و شش سرباز عاج که از ماه جولای در مالی بازداشت شده بودند، یک روز پس از عفو توسط حکومت نظامی کشور همسایه، اواخر روز شنبه به خانه بازگشتند.

این نیروها که بازداشت آنها باعث درگیری دیپلماتیک تلخ بین کشورها شد، در 10 ژوئیه 2022 پس از ورود به باماکو پایتخت مالی دستگیر شدند.

مالی آنها را به مزدور بودن متهم کرد، در حالی که ساحل عاج و سازمان ملل می گویند که آنها برای تامین امنیت پشتیبان معمول برای گروه آلمانی ماموریت حافظ صلح سازمان ملل به پرواز درآمدند.

روز شنبه، 46 نفر وارد فرودگاهی در ابیجان، پایتخت اقتصادی عاج شدند.

پس از فرود هواپیمای آنها در ساعت 11:40 شب (23:40 به وقت گرینویچ)، سربازان یونیفرم پوش یکی یکی پیاده شدند و هر کدام پرچم کوچکی از عاج را به اهتزاز درآوردند.

آنها قبل از ورود به پاویون ریاست جمهوری در فرودگاه که خانواده هایشان منتظر آنها بودند، مورد استقبال رئیس جمهور آلسان اوتارا قرار گرفتند.

اوتارا گفت که امیدوار است دو کشور بتوانند از مناقشه دیپلماتیک خارج شوند.

وی در سخنرانی خود در فرودگاه گفت: اکنون که این بحران پشت سر ماست، می توانیم روابط عادی خود را با کشور برادر مالی که به ما نیاز دارد و ما نیز به آن نیاز داریم، از سر بگیریم.


سخنگوی سربازان از اوتارا و “مردم عاج برای حمایت و همبستگی فعالشان” تشکر کرد.

وی گفت: ما از بازگشت به سرزمین مادری خوشحال و آسوده هستیم.

در 30 دسامبر، دادگاه باماکو این سربازان را به 20 سال زندان محکوم کرد، در حالی که سه زن از 49 بازداشتی اولیه به طور غیابی به اعدام محکوم شدند.

دادستان عمومی لاجی سارا در آن زمان گفت که آنها به “حمله و توطئه علیه دولت” و تلاش برای تضعیف امنیت دولتی محکوم شدند.

این حکم در آستانه ضرب الاجل اول ژانویه توسط رهبران جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) برای آزادی سربازان مالی در نظر گرفته شد و در غیر این صورت با تحریم مواجه شد.

اما روز جمعه، آسیمی گویتا، رهبر حکومت مالی مالی، همه 49 نفر را عفو کرد.

تلاش های دیپلماتیک

یک هیئت از عاج قبل از شروع محاکمه برای گفتگو به مالی سفر کرده بود و وزارت دفاع عاج گفته بود که این اختلاف “در راه حل و فصل است”.

توافقی که در آن زمان بین مالی و ساحل عاج حاصل شد، امکان عفو ​​رئیس جمهور را باز گذاشته بود.

دولت مالی روز جمعه به یادداشت تفاهمی دو کشور «در زمینه ارتقای صلح و تقویت روابط دوستی، برادری و حسن همجواری بین جمهوری مالی و جمهوری ساحل عاج» اشاره کرد.

رئیس جمهور عاج، آلسان اوتارا (C) با 46 سرباز عفو شده عاج در بدو ورود آنها به فرودگاه ابیجان در 7 ژانویه 2023 عکسی می گیرد.
رئیس جمهور عاج، آلسان اوتارا (C) با 46 سرباز عفو شده عاج در بدو ورود آنها به فرودگاه ابیجان در 7 ژانویه 2023 عکسی می گیرد. © سیا کامبو، خبرگزاری فرانسه

همچنین از رئیس جمهور توگو، Faure Gnassingbe، که در این منازعه میانجیگری کرد، تشکر کرد، اما “موضع تهاجمی” رهبر ECOWAS، Umaro Sissoco Embalo را محکوم کرد.

تنش های طولانی مدت

روابط بین مالی و همسایگان غرب آفریقا قبل از دستگیری ها تیره شده بود، زیرا رئیس جمهور منتخب ابراهیم بوباکار کیتا در آگوست 2020 توسط افسران خشمگین از شکست در پایان دادن به شورش های جهادی سرنگون شد.

اوتارا رئیس جمهور عاج یکی از سرسخت ترین رهبران غرب آفریقا در قبال حکومت نظامی مالی در نظر گرفته می شود.

پس از بازداشت این نیروها، سازمان ملل در یادداشتی خطاب به دولت مالی به برخی “اختلالات” رویه ای اذعان کرد و گفت که “تدابیر خاصی رعایت نشده است”.

ریاست جمهوری عاج نیز به “کاستی ها و سوء تفاهم ها” اعتراف کرد.

اما در ماه سپتامبر، زمانی که منابع دیپلماتیک در منطقه گفتند، مالی می‌خواهد ساحل عاج مسئولیت خود را بپذیرد و از اعزام سربازان ابراز پشیمانی کند، تشدید شد.

آنها گفتند که باماکو همچنین از ساحل عاج خواست افرادی را که از سال 2013 در خاک این کشور بوده اند اما در مالی تحت تعقیب هستند، تحویل دهد.

این منابع گفتند که ساحل عاج هر دو خواسته را رد کرد و برای مذاکرات طولانی برای آزادی سربازان آماده شد.

اوتارا در آن زمان گفت: «این گروگان گیری بدون عواقب نخواهد بود.

این تنش‌ها باعث شد که عبدالله مایگا، نخست‌وزیر موقت مالی در آن زمان، در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر، «همگام‌سازی اقدامات» علیه مالی را محکوم کند.

او به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل حمله کرد که گفته بود سربازان ساحل عاج مزدور نیستند.

او همچنین از امبالو رئیس ECOWAS و همچنین سران کشورهای ساحل عاج و نیجر انتقاد کرد.

(AFP)

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاه