زاکانی چند درصد از تهران را فروخت؟

افزایش بی‌رویه آمار شهرفروشی که نام قانونی و مجلسی آن همان تراکم‌فروشی است، نشان می‌دهد که از خیابان‌های مجلسی بهشت ​​می‌شوند، می‌توانند به شهرفروشی‌ها علاقه‌مند باشند و برای این کار از روش‌های جالبی استفاده کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، افزایش بی رویه شهر فروشی در پایتخت باعث شد تا دیگر شهر تهران با ویژگی‌های شهرنشینی فاصله چشمگیری داشته باشد و خیابان‌های شهر تهران با قیافه وحشتناک ساختمان‌های قدعلم کرده، بی‌اصول و ناهمگن ایجاد شود.

تراکم‌فروشی به بهانه تامین منابع مالی یک روش نخ نما شده در دوران ریاست قالیباف به حساب می‌آید که باعث شد تا شهر تهران از نظر معماری و اصول شهرسازی به فاجعه‌های دردناک تبدیل شود، اتفاقی که آثار شوم آن دامن مردم را می‌گیرند.

آمار صدور پروانه های ساختمانی

بعد از قالیباف، حالا علیرضا زاکانی، شهردار تهران فعلی مدعی شد که در یک سال فعالیت خود در شهرداری تهران، تراکم‌فروشی کاهش چشمگیری داشته است. شهردار تهران در حالی که مدعی کاهش تراکم فروشی را دارد که آمار رسمی با ادعای او در تناقص منتشر شده است. باید در نظر داشت این ادعای زاکانی مبنی بر کاهش تراکم فروشی حسن نیت او در عدم انجام شهرفروشی نیست، بلکه بنا به دلیل گرانی مصالحی و پاندمی آمار ساخت و ساز کاهش یافته بود.

بنا به گزارش آماری اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور در زمستان ۱۴۰۰، حدود ۳۹ هزار و ۹۲۳ بوده که از این میزان ۱۰ هزار و ۴۸۹ پروانه توسط شهرداری تهران صادر شده و تعداد پروانه‌های ساختمانی توسط شهرداری تهران در زمستان صادر شده است. ۱۴۰۰ به رقم ۳.۷ درصد کل پروانه های ساختمانی کشور رسیده است.

این در حالی است که در زمستان 1399 ما شاهد صدور 1000 و 811 پروانه ساختمانی توسط شهرداری تهران بوده و تعداد پروانه‌های ساختمانی زمستانی 1100 نسبت به رقم سال قبل از همین فصل غیر قابل اجرا است.

آمار تراکم فروشی در سال ۱۴۰۰

جالب است بدانید که در زمستان ۱۴۰۰ شهرداری تهران در پروانه‌های صادر می‌شود ۲.۲ میلیون متر مربع ساخت و ساز در مجموع زمین‌هایی به مساحت ۴۹۲ هزار متر مربع انجام می‌شود که این آمار به میزان سطح اشغال مجاز و … شهرداری به طور معمول انجام می‌شود. امکان بارگذاری و ساخت و ساز ۷۵۶ درصدی را در مجموع پروانه های ساختمانی منتشر کرده است.

این در حالی است که در زمستان ۱۳۹۹ شهرداری تهران به طور متوسط ​​در پروانه‌های ساختمانی اجازه بارگذاری و ساخت و ساز ۵۸۷ درصدی را بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط مرکز آمار ایران داده است، یعنی در فصل دوم مدیریت آقای زاکانی برای شهرداری تهران. در ۱۴۰۰ نسبت به زمستان ۱۳۹۹ و دوره مدیریت پیشین ما شاهد افزایش ۱۶۹ واحدی زمستانی بارگذاری و ساخت و ساز با مجوز شهرداری در شهر هستیم که این امر دلالت برای ساخت بیشتر تراکم برای ساخت و سازها دارد.

در حقیقت در فصل دوم مدیریت زاکانی کمتر از 29.5 درصد تراکم نسبت به دوره مدیریت پیشین ارائه شده است. البته در فصل اول مدیریت آقای زاکانی برای شهرداری تهران یعنی پاییز ۱۴۰۰ ما شاهد آن هستیم که شهرداری به طور معمول در پروانه های ساختمانی اجازه بارگذاری و ساخت و ساز ۳۴۷ درصدی را صادر کرده است که این بارگذاری با رشد ۱۱۷ درصدی در فصل دوم مدیریت ایشان انجام شده است. به مجوز بارگذاری ۷۵۷ درصدی می‌رسد.

این رشد در مجوز بارگذاری و ارائه تراکم را ما در حالی که هستیم که آقای شهردار در تلویزیون می‌گویند خدا به درآمدشان برکت داده است! و ما برایمان است که آیا حقوق شهروندی و حق بندگان خدا را هم در طرح طرح سوالی با این پروانه های ساختمانی که صادر می کند و مجوزهای بارگذاری می کند که باید رعایت کنید؟

آمار تراکم فروشی زاکانی

زاکانی در روز‌های اول مدیریت خود پایان دادن به تراکم فروشی را در راس برنامه‌های خود قرار داده بود، اما با نگاهی گذرا به تعداد پروانه‌های صادر شده در دومین فصل مدیریت زاکانی برای شهرداری تهران افزایش تراکم فروشی در تهران داریم. روندی که با ادعای زاکانی فرسنگ‌ها فاصله دارد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم