رهبر سیل زده پاکستان در سخنرانی سازمان ملل خواستار حمایت فوری جهانی شد

محمد شهباز شریف در مناظره سالانه مجمع عمومی در سطح عالی گفت: «هیچ کلمه‌ای نمی‌تواند شوکی را که ما در آن زندگی می‌کنیم یا اینکه چگونه چهره کشور تغییر کرده است، توصیف کند.

به مدت 40 روز و 40 شب، سیل کتاب مقدسی بر ما سرازیر شد، قرن ها رکورد آب و هوا را شکست، همه چیزهایی را که در مورد فاجعه می دانستیم و نحوه مدیریت آن را به چالش کشید.

شواهد واضح تری از گرم شدن کره زمین وجود ندارد

به گفته سازمان ملل متحد، که همراه با مقامات و شرکا، به جمعیت آسیب دیده با اقلام امدادی به شدت مورد نیاز رسیده است، نزدیک به هشت میلیون نفر در اثر این فاجعه آواره شده اند. تا امروز بیش از 1500 نفر از جمله 552 کودک کشته شده اند.

نخست وزیر خاطرنشان کرد که حدود 33 میلیون نفر اکنون در معرض خطرات بهداشتی قرار دارند. بیش از 13000 کیلومتر جاده آسیب دیده است. یک میلیون خانه ویران شده و یک میلیون خانه دیگر آسیب دیده است. و چهار میلیون هکتار از محصولات زراعی شسته شده است.

وی تاکید کرد: «پاکستان هرگز نمونه‌ای بدتر و مخرب‌تر از تأثیر گرمایش جهانی را ندیده است». زندگی در پاکستان برای همیشه تغییر کرده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در اوایل ماه جاری در سفر خود به این کشور گفت که هرگز “قتل عام آب و هوایی در این مقیاس” را ندیده است و خواستار حمایت فوری مالی برای کمک به پاکستان شد و گفت که این فقط یک مسئله همبستگی نیست، بلکه یک مسئله است. سوال عدالت

نخست وزیر خاطرنشان کرد: «طبیعت خشم خود را بدون نگاه کردن به ردپای کربن ما که تقریباً هیچ است، بر پاکستان افکنده است. اقدامات ما به این امر کمکی نکرد.»

وی افزود: اولویت فعلی تضمین رشد سریع اقتصادی و رهایی میلیون ها نفر از فقر است که نیازمند یک محیط خارجی باثبات است.

صلح پایدار در جنوب آسیا

با این حال، صلح و ثبات پایدار در جنوب آسیا منوط به راه‌حل عادلانه و پایدار مناقشه جامو و کشمیر است. در قلب این مناقشه دیرینه، انکار حق مسلم مردم کشمیر برای تعیین سرنوشت نهفته است.»

نخست وزیر هند افزود که در یک «پروژه کلاسیک شهرک نشینی-استعماری»، هند به دنبال تبدیل جامو و کشمیر با اکثریت مسلمان به سرزمینی با اکثریت هندو از طریق «تغییرات غیرقانونی جمعیتی» است.

«میلیون‌ها «گواهی اقامتگاه» جعلی برای غیر کشمیری‌ها صادر شده است. زمین ها و املاک کشمیری در حال مصادره است. حوزه‌های انتخاباتی به هم ریخته‌اند. و بیش از 2.5 میلیون رای دهنده غیرقانونی غیر کشمیری به طور تقلبی ثبت نام کردند. همه اینها نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت و قوانین بین المللی به ویژه کنوانسیون چهارم ژنو است.

وی از سازمان ملل متحد و دبیرکل خواست تا نقش شایسته خود را در ترغیب هند به اجرای قطعنامه های موجود سازمان ملل در این زمینه ایفا کنند.

موضع سازمان ملل در این منطقه بر اساس منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه های قابل اجرا شورای امنیت اداره می شود. دبیرکل معتقد است که حل و فصل نهایی جامو و کشمیر باید از راه های مسالمت آمیز و بر اساس منشور سازمان ملل متحد و توافقات دوجانبه حاصل شود.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما