در اسرائیل، روز یادبودی که با اختلافات سیاسی مشخص شده است

ساعت 11 صبح روز سه‌شنبه، روز یادبود سالانه اسرائیل، صدها خانواده‌ای که در گورستان نظامی در شهر بئرشبا در جنوب این کشور جمع شده بودند، در حالی که صدای آژیر برای ادای احترام به کشته‌شدگان جنگ این کشور ناله می‌کرد، سکوت کردند.

دقایقی بعد، زمانی که ایتامار بن گویر، وزیر ملی‌گرای فوق‌العاده امنیت ملی، از طرف دولت شروع به صحبت کرد، غوغایی به پا شد و فریادهای بلند بین خانواده‌هایی که با حضور او در قبرستان مخالفت کردند و حامیانش بر سر قبرها بلند شد.

بسیاری از عزاداران پس از این مراسم در شوک و گریه ترک کردند، اما درگیری های خشمگینانه در خارج از دروازه قبرستان ادامه یافت. مردم محلی که از آقای بن‌گویر حمایت می‌کردند و سخنرانی او را تشویق می‌کردند، به افرادی که از آنها انتقاد می‌کردند یا بی سر و صدا اعتراض می‌کردند توهین می‌کردند و آنها را «چپ‌گرا»، «آنارشیست» و «خائن» خطاب می‌کردند.

علیرغم درخواست های قبلی رهبران سیاسی و نظامی کشور برای اتحاد، که از اسرائیلی ها خواسته بودند که سیاست را برای یک روز کنار بگذارند، صحنه های بئرشبا عمق شکاف ها را در جامعه اسرائیل آشکار کرد زیرا این کشور هفتاد و پنجمین سالگرد این کشور را جشن می گیرد. در سال 1948 تأسیس شد. اسرائیل روز استقلال خود را یک روز پس از روز یادبود بر اساس تقویم عبری جشن می گیرد، جشن هایی که از غروب آفتاب سه شنبه شروع می شود و تا چهارشنبه ادامه می یابد.

برای 16 هفته متوالی، صدها هزار اسرائیلی برای اعتراض به تلاش دولت – راست‌گراترین و مذهبی‌ترین محافظه‌کار در تاریخ اسرائیل – برای بازنگری قوه قضائیه به گونه‌ای که منتقدان می‌گویند دموکراسی این کشور را تضعیف خواهد کرد، به خیابان‌ها آمده‌اند. .

در حالی که اسرائیل برای آغاز جشن های روز استقلال خود در شامگاه سه شنبه با یک مراسم دولتی با رژه پرچم سنتی، اجرای موسیقی و آتش بازی آماده می شد، جو این کشور خاموش شد. بسیاری از شهروندان گفتند که از خود می‌پرسند که آیا اسرائیل می‌تواند به همان اندازه که از دشمنان خارجی خود جان سالم به در برده است، از اختلافات سیاسی و اجتماعی خود جان سالم به در ببرد.

آدی لوگاسی، هنرمندی که مانند هر سال از خانه اش در رامات گان، در مجاورت تل آویو، به گورستان نظامی Beersheba آمده بود، گفت: «من هرگز چنین چیزی ندیده بودم. پدرش که در 33 سالگی در سال 1974 در بلندی‌های جولان در حین انجام وظیفه کشته شد، در اینجا به خاک سپرده شده است.

او با اشاره به آقای بن گویر، که برای خدمت سربازی رد شد، گفت: “این احساس بسیار دشوار است و همه ما می دانیم چرا – زیرا یک مرد بسیار بحث برانگیز اصرار داشت که به اینجا بیاید.” به اتهام تحریک به نژادپرستی و حمایت از یک گروه تروریستی محکوم شد.

ایریت اسحاق، 47 ساله، ساکن بئرشبا، به همراه خانواده اش آمده بود تا برادر شوهرش را که در سال 1997 در سن 20 سالگی کشته شد، احترام کند. او گفت که آقای بن گویر با آمدن و نمایندگی کار خود را انجام می دهد. دولت و متذکر شد که کوتاه و محترمانه صحبت کرد و از هرگونه گفتمان سیاسی پرهیز کرد.

اما او گفت که نمی تواند صدای او را به درستی بشنود زیرا قبر برادر شوهرش نزدیک حصار اطراف قبرستان است. معترضان ضد دولتی در بیرون آواز می خواندند تا آقای بن گویر را غرق کنند و برخی از حامیان او برای مقابله با آنها از گورستان خارج شدند.

خانم آیزاک گفت: «من از مردمم که به این روز احترام نمی گذاشتند بسیار ناامید هستم. نگذاشتند عزاداری کنیم.»

پیشنهاد دولت برای تغییر قضایی در حال حاضر به حالت تعلیق درآمده است تا فرصت گفتگو با احزاب مخالف برای دستیابی به اجماع فراهم شود. اما این امر قبلاً باعث ایجاد یک تحول بزرگ در جامعه اسرائیل شده است و بر نارضایتی ها و خطوط گسل طولانی مدت تأکید دارد. بررسی‌ها نشان داده است که حدود یک سوم اسرائیلی‌ها می‌ترسند که این جنگ به جنگ داخلی ختم شود.

منتقدان می گویند این طرح باعث تضعیف دادگاه عالی کشور، حذف حمایت از اقلیت ها و تضعیف شخصیت دموکراتیک دولت خواهد شد. حامیان دولت که در اواخر سال گذشته سوگند یاد کردند می گویند که طرح قضایی یک برنامه ضروری است که به رای دهندگان و نمایندگان منتخب آنها قدرت بیشتری می دهد و مقامات یک قوه قضاییه غیرمنتخب را محدود می کند.

این مراسم در بئرشبا، شهری حدود 220,000 نفری، انتظار می رفت که پس از اعلام این که آقای بن گویر به نمایندگی از دولت در آنجا منصوب شده است، نقطه عطفی باشد.

برخی از خانواده‌های داغدیده شهر برای روزها درگیر بحث‌های دردناک در یک گروه پیام‌رسان واتس‌اپ در مورد نحوه پاسخگویی به حضور آقای بن‌گویر پس از رد درخواست‌های آنها برای دوری کردن یا حداقل صحبت نکردن بودند.

پیشنهادهایی مبنی بر استفاده از گوشی و گوش دادن به آهنگ های سوگوارانه یا خواندن سرود ملی در حین سخنرانی وجود داشت. برخی دیگر تصمیم گرفتند هر اعتراضی را بیرون از دروازه قبرستان نگه دارند تا مزاحم کسانی نشوند که احساس متفاوتی داشتند. چند خانواده در روزهای قبل از روز یادبود از این گورستان دیدن کردند و تصمیم گرفتند به طور کلی از برگزاری مراسم رسمی خودداری کنند.

پس از اعتراضات، حداقل نیم دوجین سیاستمدار در روزهای اخیر حضور برنامه ریزی شده خود را در دیگر گورستان های نظامی در سراسر کشور لغو کردند. آنها شامل سیاستمداران برجسته افراطی ارتدوکس بودند که خدمت اجباری سربازی را انجام ندادند و برخی از وزرای حزب محافظه کار لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر.

آقای نتانیاهو بدون وقفه در مراسم اصلی یادبود دولتی در کوه هرتزل در اورشلیم صحبت کرد. او نیز از خانواده ای داغدار است. برادر او در سال 1976 در یک حمله کماندویی اسرائیل برای نجات گروگان ها از انتبه اوگاندا کشته شد و در قبرستان نظامی روی کوه دفن شد.

آقای نتانیاهو گفت: “من غم و اندوه، غرور و اشتیاق را می دانم” و افزود: “ما با هم به عنوان برادر خواهیم ایستاد و استقلال خود را برای نسل ها تضمین خواهیم کرد.”

اما چندین سیاستمدار دیگر در گورستان های دیگر مورد سرزنش قرار گرفتند. گیلا گملیل، وزیر لیکود، توسط تظاهرکنندگان دروزی در اسفیا، یکی از شهرهای دروزی‌ها در شمال اسرائیل از سخنرانی منع شد و به گذاشتن تاج گل بسنده کرد. یکی دیگر از وزیران لیکود، افیر آکونیس، حق خود را داد تا با مادری داغدار در گورستانی در نزدیکی تل آویو صحبت کند.

ژنرال هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، در اوایل این هفته درخواستی فوق‌العاده صادر کرد و گفت: «ما باید به قبرستان‌ها احترام بگذاریم و مطمئن شویم که آنها به محل اختلاف تبدیل نمی‌شوند. قدرتی کر کننده در مهار و سکوت وجود دارد.»

وی افزود: ما فقط باید به یاد داشته باشیم، عزاداری کنیم و ادای احترام کنیم. «اگر فقط برای یک لحظه. اگر فقط برای یک روز مقدس.»

این در بئرشبع ممکن نبود.

به محض ورود آقای بن گویر روی تریبون، صدای تظاهرکنندگان شنیده می‌شد که «شرم»! و “برو خانه!” دیگران شروع به خواندن کردند. برخی از حضار گفتند که به طور خاص برای حمایت از آقای بن گویر و همچنین احترام به مردگان آمده اند.

یکی از مادران داغدار که از اعتراض خشمگین شده بود، در حالی که بستگانش سعی می کردند او را آرام کنند، به معترضان توهین کرد و آنها را “آنارشیست های متعفن” خواند.

خانم لوگاسی، هنرمند که هنگام کشته شدن پدرش نوزاد بود، در حالی که آقای بن گویر در حال ایراد سخنرانی بود، همراه با اطرافیانش، گوش های او را بست و سرود ملی را خواند. اما، او گفت، آن روز “از آنچه من می دیدم، بیشتر به نفع او بود تا علیه او.”

میرا نووک در تهیه گزارش از اورشلیم شرکت کرد.

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاه