داستان پرواز یک «قلب»؛ چرا بالگرد وسط بزرگراه ارتش فرود آمد؟

قلب جوان یزدی که بر اثر سانحه رانندگی دچار مرگ مغزی شده بود در عملیاتی پیچیده در کمتر از ۳ ساعت با هواپیما، بالگرد و آمبولانس از یزد به تهران منتقل و به بیمار نیازمند پیوند زده شد. این عملیات نفس گیر در شرایط اجرا شد که فرود بالگرد حامل قلب در وسط بزرگراه ارتش تعجب شهروندان را برانگیخت.

به گزارش همشهری، صاحب این قلب، جوانی ساکن شهر یزد بود که چند روز قبل در جریان یک تصادف به‌شدت آسیب دید و وقتی به بیمارستان منتقل شد، پزشکان اعلام کردند که سطح هوشیاری او پایین است.

همه تیم پزشکی تلاش‌های زیادی برای نجات این جوان انجام شد، اما در نهایت دچار مرگ مغزی شد. این اتفاق تلخ مرد جوان در شرایطی رقم خورده بود که قلبش می‌تپید و سایر ارگان‌های بدنش نیز کار می‌کردند.

در این شرایط بود که اعضای تیم ارائه پیوندی با خانواده او وارد شدند تا آن‌ها را برای پیوند اعضای بدن بیمار به بیماران نیازمند راضی کنند.

اعضای این خانواده همیشه داغدار بودند، اما خیلی زود پاسخ مثبت دادند و مقدمات جداسازی و پیوند اعضای بدن آغاز شد. قلب، عضوی است که بعد از جداسازی در فاصله کوتاهی باید به عضو پیوند زده شود و امکانات پیوند قلب فقط در تهران دارد.

اهدا قلب

از چندی به همت سازمان‌های مختلف مثل ارتش، نیروی انتظامی، سازمان اورژانس و… قلب بیماران مرگ مغزی شده با استفاده از هواپیما، بالگرد و اورژانس از شهرستان‌ها به تهران منتقل می‌شود. این بار نیز تیم ویژه‌ای برای انتقال قلب بیمار مرگ مغزی یزدی تشکیل شد و اعضای گروه صبح پنجشنبه سوار بر یک هواپیمای جت متعلق به ارتش از تهران به‌سوی یزد پرواز کردند.

آن‌ها ساعتی بعد در بیمارستان یافتند و بعد از جداسازی قلب از بیمار مرگ مغزی، آن را در محفظه‌های مخصوص قرار دادند. از آن به بعد شمارش معکوس برای انتقال قلب به بیمارستان مسیح دانشوری تهران آغاز شد. آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن، را به مقصد یزد و سوار بر هواپیما به فرودگاه مهرآباد تهران رسیدند.

روی باند فرودگاه یک فروند بالگرد متعلق به فراجا منتظر قلب پیوندی و تیم انتقال بود. آن‌ها سوار بر این بالگرد به‌سوی بیمارستان مسیح دانشوری حرکت کردند.

اهدا قلب

این بیمارستان که پوشیده از درختان بلندی است، فضایی برای فرود بالگرد ندارد. به همین دلیل هماهنگی که از قبل با پلیس راهنمایی و رانندگی شده بود، مأموران راهور برای لحظات کوتاهی بزرگراه ارتش را مسدود کردند تا بالگرد سفید در آنجا فرود آید.

بال در مقابل چشمان بهتگرد شهروندان درست وسط بزرگراه آمد و اعضای تیم انتقال، قلب اهدایی را دوان دوان به آمبولانسی که در آنجا منتظر بودند تا آخرین مرحله انتقال طی شود. آن‌ها ۶دقیقه بعد از قلب را در اتاق عمل بیمارستان مسیح دانشوری تحویل تیم جراح دادند تا عمل پیوند انجام شود.

دکتر سان دهقانی، رئیس گروه تهیه و پیوند اعضای مدیریت پیوند وزارت بهداشت با اعلام مرکز عملیات گفت: قلب جوانی ۲۹ساله که بر اثر سانحه رانندگی در یزد دچار مرگ مغزی شده بود که با خانواده‌اش قلب او به تهران منتقل شد. شد و به بیماری ۳۹ساله که مدت‌ها از بیماری قلبی رنج می‌برد. در این عملیات سازمان‌ها و ارگان‌های همکاری دارند که باید از همه آن‌ها تشکر کنند. قلب در زمانی کمتر از ۳ساعت به تهران منتقل شد.

او درباره وضعیت دریافت‌کننده قلب نیز گفت: بعد از پایان عملیات، این بیمار به مراقبت‌های ویژه منتقل شد و هم‌اکنون به لطف خدا و تلاش پزشکان وضعیت خوبی دارد.

به‌گفته وی، علاوه بر قلب، قلب و کلیه بیمار مرگ مغزی نیز در یزد به چند بیمار مبتلا شده است.

کاپیتان مصطفی کریمی، خلبان همان بالگردی است که روز پنجشنبه در انتهای بزرگراه ارتش فرود آمد تا عملیات انتقال قلب از یزد به بیمارستان مسیح دانشوری سریعتر انجام شود. او جزئیات بیشتر از این ماجرا را بازگو کرد.

کریمی

درباره مسیری که انتقال قلب از فرودگاه مهرآباد تا بیمارستان مسیح دانشوری برعهده شما بود صحبت کنید.

طبق منویات مقام معظم رهبری مبنی برای نیرو‌های مسلح هم در این امر انسان دوستانه داشته باشند، نیرو‌های مسلح هم با سایر ارگان‌ها از سال‌ها هزار نفر هستند و بیش از صدمورد انتقال قلب از سال ۸۴ انجام شده است. اتفاقا من در اولین پرواز انتقال قلب که از بیمارستان ارتش تا بیمارستان بقیه‌الله انجام شد و ۹۰ثانیه طول کشید شرکت کردم. روز پنجشنبه هم وقتی به محل کارم رفتم باخبر شدم که قرار است بیماری از یزد به بیمارستان مسیح دانشوری منتقل شود. با هماهنگی که از قبل انجام شده بود به محض اینکه دوستان همراه با قلب از یزد پرواز ما را در مهرآباد انجام دادند آماده شد. وقتی هواپیمای فالکون ارتش که حامل قلب بود در باند فرودگاه مهرآباد نشست ما قلب را تحویل گرفتیم و در کمتر از ۲دقیقه به انتهای بلوار ارتش رسیدیم.

توضیح دهید که چرا بالگرد به جای بیمارستان در بزرگراه فرود آمد؟

بیمارستان مسیح دانشوری محل فرود بالگرد ندارد و به همین دلیل در انتهای بزرگراه ارتش که فضای بازی دارد و به بیمارستان نیز نزدیک است فرود آمدیم و قلب با آمبولانس به بیمارستان منتقل شد.

وقتی در بزرگراه فرود آمدید مردم تعجب کرده بودند. اصلا فرود بالگرد در بزرگراه تا چه حدی معمولی است؟

سخت فرود آمدن در چنین جاهای سختی است و ممکن است اتفاق بیاید، اما بیمارستان مسیح دانشوری متأسفانه به‌دلیل قدیمی بودن جای فرود بالگرد نیست و ما باید در نزدیکترین مکان‌هایی باشیم که انتهای بزرگراه ارتش فرود بیاییم که این کار با هماهنگی و مساعدت است. پلیس راهور انجام شد و از مردم تشکر می‌کنم که هنگام فرود بالگرد صبوری کردند.

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاه