گزارش دومین جلسه سخنرانی ماهیانه انجمن آینده نگری ایران در سال جاری

انجمن علمی آینده نگری به منظور پیشبرد اهداف خود در زمینه گسترش، پیشبرد و ارتقای علمی مباحث آینده شناسی و توسعه کمی و کیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در حوزه آینده پژوهی،دومین نشست علمی خود در سال جاری را با سخنرانی آقای دکتر بهرامی، معاونت محترم وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، روز دوشنبه ۳۰/۰۶/۹۴ از ساعت ۱۷ الی ۳۰/۱۸ در سالن شورای مرکز مطالعات علم و فناوری فرهنگستان علوم واقع در خیابان دربند برگزار کرد.

برنامه این نشست و سخنرانی به شرح زیر بود:

برنامه شرح/سخنران
خیر مقدم واعلام برنامه توسط دبیر جلسه آقای مهندس صبحی افشار
سخنرانی رئیس انجمن آقای دکتر گواهی
سخنرانی معاونت محترم وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران آقای دکتر محسن بهرامی
بحث و بررسی پیرامون وضعیت فعلی و نحوه ارتقای رتبه انجمن حاضرین در جلسه
جمع بندی و نتیجه گیری آقای دکتر گواهی
پذیرایی و تقدیر از اعضای هیات مدیره سابق انجمن

شرکت کنندگان:

چنانکه گفته شد جلسات سخنرانی انجمن به منظور جذب و مشارکت سازی اعضای انجمن و ارتقای دانش آینده نگری برگزار می شود. حاضرین در جلسه تعدادی از اعضای هیئت مدیره قدیم و جدید انجمن، تنی چند از فعالان حوزه آینده پژوهی و برخی از اعضای حقیقی و حقوقی انجمن بودند که جمعاً حدود ۲۵ نفر را شامل می­شد و متاسفانه کمتر از ۱۰ درصد اعضای انجمن و مدعوین جلسه بود!

در ابتدای جلسه آقای دکتر گواهی از ضرورت نهادینه کردن حضور حداکثری اعضای هیات مدیره و اعضای انجمن در جلسات و نشست های انجمن سخن به میان آوردند و متذکر شدند که پیشبرد برنامه ها و اهداف انجمن نیازمند انسجام و حضور منظم اعضای هیات مدیره و سایر اعضای انجمن در این قبیل نشست ها می­باشد. ایشان این نشست‌­ها را به منزله هم اندیشی آینده پژوهان و ایجاد تحول در این حوزه تلقی کردند. ریاست انجمن هم چنین به پایین بودن رتبه عملکرد انجمن در سال ۱۳۹۳ که توسط وزارت علوم انجام گرفته اشاره کردند و متذکر شدند که با کمک کلیه اعضای انجمن باید این امتیاز و رتبه بندی مزبور را از سطح ۸-۷ درصد فعلی به مراتب بالا برد.

معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، آقای دکتر بهرامی که به دلیل ضرورت حضور در جلسه با هیات فرانسوی مجبور بودند جلسه را زودتر ترک کنند، با عذرخواهی از این پیشامد غیر مترقبه و تعجیل پیش بینی نشده، در سخنان کوتاهی به نکات زیر اشاره کردند:

  • تقدیر و تشکر از فعالیت آقای دکتر گواهی و بقیه همکاران در راستای پیشبرد برنامه های انجمن و هم­چنین برگزاری مراسم قدردانی از زحمات اعضای هیات مدیره سابق انجمن
  • پیشنهاد اینکه انجمن سخنرانی­های ماهیانه را به طور منظم در برنامه های خود داشته باشد، چرا که این به منزله حرکت و پویایی انجمن می­باشد.
  • اینکه هم اکنون جمعیت ما در حوزه آینده پژوهی بحرانی است و انجمن اکنون جایگاه خاص خود را دارد و ارتقای فعالیت­های انجمن در قالب چاپ کتاب، خبرنامه، سایت و غیره امر مطلوبی است و جای خوشبختی دارد که الطاف و نعمات الهی به انجمن، دارد شکل و شمایل خاص خود را پیدا می کند.
  • اینکه ورود رشته آینده پژوهی و تفکر آینده نگر به ایران با چالش های عمده ای دست به گریبان بوده است، چرا که زمانی وقتی از تکنولوژی و نوآوری در حوزه آینده پژوهی سخن به میان می‌­آمد آن را به منزله تفال و پیشگویی تلقی می کردند، در حالی که هم اکنون مراکز تحقیقات، دانشکده ها و پژوهشکده های متعددی در این راستا تاسیس شده وبرخی از فارغ التحصیلان آینده پژوهی در این حوزه کار می کنند و جوانان وارد این عرصه می شوند از مشکلات گلایه می­کنند، ولی بعد ابراز علاقه می کنند و خط تحقیقاتی خود را می­یابند و آینده را با روش های آینده نگری مطالعه می­کنند و تصمیم می­گیرند با چه ملزوماتی به آینده مورد نظر برسند این خود لذت علمی ویژه­ای دارد که در بقیه حوزه ها کمتر یافت می شود.

در انتهای جلسه بحث و گفتگو به عمل آمد و تعدادی از حاضرین در جلسه نکات متنوع و مهمی به شرح زیر ارائه کردند:

  • ارائه انگیزه­‌ها و دیدگاه‌­های کار آفرینان در حوزه آینده نگری جهت اشاعه فرهنگ آینده نگری در بین نسل جوان.
  • انتشار نتایج آینده نگری در قالب گزارشات، کنفرانس­ها و سخنرانی­‌ها و تاثیر آن در عملکرد سیاست گذاری.

صبحی افشار

دبیر انجمن آینده نگری ایران

انجمن آینده نگری

انجمن آینده نگری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>