گزارشی از دومین نشست علمی انجمن آینده نگری ایران در سال ۹۶

انجمن علمی آینده نگری ایران پیرو برگزاری نشست های علمی خود، دومین  نشست علمی را در سال ۹۶ با سخنرانی جناب آقای دکتر فتح اله مضطرزاده معاون وزیر علوم، تحقیقات وفناوری ورئیس سازمان پژوهش های علمی وصنعتی ایران با موضوع  “آینده علم وفناوری در ایران”ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ روز دوشنبه مورخ ۹۶/۰۶/۲۰ در سالن شورای مرکز مطالعات فرهنگستان علوم برگزارکرد.

در ابتدای جلسه آقای دکتر عبدالرحیم گواهی ریاست محترم انجمن در سخنان کوتاهی ضمن خیر مقدم  به حاضران  وتبریک اعیاد قربان و غدیر خم به نهادینه شدن حضور اعضای انجمن در چنین نشست هایی اشاره و از اعضا خواستند که در مجمع عمومی آذرماه ۹۶ حضور یابند و ایشان ضمن اشاره به فعالیت خود در کار_گروه فرهنگستان علوم به هم افزایی فعالیت  فرهنگستان علوم و انجمن آینده نگری ایران  در زمینه آینده علم وفناوری پرداختند و در این جلسه آقای دکتر فتح اله  مضطرزاده در حوزه آینده علم و فناوری به آموزش عالی درایران، پتنت و ارتباط آن با سایر شاخص های علم وفناوری، فناوری های پیشرفته، آینده نگاری وسیاست گزاری های علم وفناوری اشاره کردند و پس از سخنرانی پیرامون موضوع جلسه بین حاضران بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

چکیده ای از سخنرانی جناب آقای دکتر مضطر زاده با موضوع آینده علم و فناوری در ایران :

آقای دکتر در سخنان خود به موارد مقدمه، آموزش عالی در ایران، پتنت و ارتباط آن با سایر شاخص های علم وفناوری، فناوری های پیشرفته ، آینده نگاری و سیاست گذاری علم وفناوری ، اشاره کردند. در مقدمه  به خرد جمعی وکار جمعی اشاره کردند و اینکه همه کشورها سرنوشتشان به علم وفناوری وابسته است و هیچ رشته ای به اندازه رشته آینده نگری وابسته به علم وفناوری نیست و تمام اتفاقات گذشته وآینذه به علم وفناوری وابسته است. آینده نگری و علم و فناوری برهم تاثیر متقابل دارند و اینکه این دو باید تیم شود. ایشان به روش دلفی اشاره کردند و اینکه بکارگیری و نتایج حاصل از آن در تمامی کشورها یکسان نیست و با هم متفاوت است. برای رشته  آینده نگری این نکته قابل توجه است که چگونه جمعی را به تدریج بسازیم یا آموزش دهیم که بتوانند باهم هم افزایی فکری داشته باشند. درجوامع مختلف و مخصوصا مکانهای تازه توسعه یافته چه کردند به یک جمعیتی رسیدند که جمعیت می تواند تصمیم بگیرد برای اینکه به نتایج جامع تری رسید، باید بتوان این هسته را درکشورمان نیز بوجود آورد و بعد راجع به آینده نگری علم وفناوری بحث کرد. در بحث آموزش عالی در ایران به این موضوع پرداختند که بیش از ۱۱۰ هزار دانشجوی دکترا داریم و نیروی عظیمی از جوانهای ما در حال هدر رفتن است و متاسفانه برنامه ریزی مناسبی برای استفاده مطلوب از اینها نداریم و بزرگترین مشکل ما اشتغال فارغ التحصیلان است، باید کانونی نظیر انجمن های علمی داشته باشیم و از طریق همین انجمن ها دانایی را به مردم تزریق کنیم و جایگاه علم وفناوری را در کشور به خوبی شناسایی کنیم و راه حلی را برای رسیدن به دلفی ایرانی پیداکنیم. در رابطه با بحث آینده نگاری و سیاست گذاری علم و فناوری به دو نکته مهم اشاره کردند اول اینکه چگونه می توان برای علم و فناوری سیاست گذاری کرد و ثانیاًینکه چه کانون هایی ویا چه افرادی می توانند برای علم وفناوری سیاست گزاری کنند، متاسفانه در کشور ما به این دو مهم پرداخته نشده است ودر نهایت به پیداکردن فرایندهای بومی، سیاستگذاری مطلوب جهت توسعه و…اشاره کردند.

تهیه وتنظیم:”دبیرخانه انجمن”عکس2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>